Головна / Поради / ПЗВ: що це таке та принцип його роботи

ПЗВ: що це таке та принцип його роботи

ПХВ, пристрій захисного відключення, ФФМ, поради

ПЗВ - це абревіатура від Пристрій Захисного Відключення - пристрій, основними цілями якого є:

- захист людей від ураження (удару) електричним струмом, у разі наявності несправності;

- аварійне відключення напруги при помилковому або випадковомуаварийное отключение напряжения при ошибочном или случайном зіткненнітехніки з провідниками струмупід час витоку струму;

- захист елекропроводки від займання при замиканні на корпус (землю).

Типы ПЗВ

Всі пристрої захисного відключення поділяють на наступні типи:

- за типом витоку струму;

- за принципом спрацьовування;

- за часом витримки;

- за кількістю полюсів.

ПЗВ за типом витоку струму

Перший та самий простий тип - це тип ПЗВ, які спрацьовують у разі виникнення витоку змінного струму. Такий тип пристроїв прийнято називати АС тип. Пристрої цього типу маркуються або написом АС, або символом змінного струму “~” на своєму корпусі.

Другим підтипом пристроїв прийнято рахувати пристрій, що спрацьовує при наявності змінного чи постійного (пульсуючого) струму у ланцюгу або при його повільному зростанні. Такий тип прийнято називати тип А. Пристрої такого типу маркуються символом А або прямокутним символом із двома тильдами (різної амплітуди).

Третім підтипом пристроїв вважається пристрій, що спрацьовує при виникненні постійного, змінного або випрямленого струму витоку. Такі пристрої маркуються символом В на корпусі і призначені для використання у промисловості.

Перші два підтипи можна використовувати у домашніх умовах.

ПЗВ за принципом спрацьовування

Існує кілька підтипів ПЗВ за їх принципом спрацьовування: електромеханічні та електронні.

Електромеханічні ПЗВ

Даний тип пристроїв характеризується тим, что спрацьовування пристрою не залежить від напруги мережі, а залежить лише від витоку струму у пошкодженій лінії - диференціальний струм.

Електронні ПЗВ

Електронні пристрої, у свою чергу, залежать від напруги та їм необхідне зовнішнє джерело струму для роботи вбудованої електричної схеми із вбудованим електронним підсилювачем. Такий тип ПХВ меньш розповсюджений через меншу надійність роботи у порівнянні із електромеханічним пристроєм.

ПЗВ за часом витримки

Пристрої данного типу поділяються на дві категорії: ПЗВ типу S та ПЗВ типу G. Обидва підтипа являються селективними, але різняться часом спрацьовування. Для типу S характерний час спрацьовування лежить у діапазоні від 0,15 до 0,5 секунд і даний підтип краще використовувати у випадках, коли на лінії встановлено декілька ПЗВ. Для типу G характерний час спрацьовування лежить у діапазоні від 0,06 до 0,08 секунд.

ПЗВ за кількістю полюсів

За кількістю полюсів усі ПЗВ поділяють на: двополюсні (2Р) та чотирьохполюсні (4Р). Основна відмінність між цими типами - використання пристрою у однофазній або трифазній мережі. 2Р ПЗВ використовується у однофазній мережі, а 4Р відповідно - у трифазній.

Принцип роботи ПЗВ

У основі роботи пристрою лежить реакція датчика струму при зміні вхідного диференціального струму. Сам датчик являє собою трансформатор струму виконаний у вигляді тороїдального сердечника, а розмикає ланцюг просте реле (більш надійний варіант) або спеціальна схема (менш надійний варіант).