Головна / Поради / Болт, гвинт, саморіз, шуруп - в чому різниця?

Болт, гвинт, саморіз, шуруп - в чому різниця?

Кожний з нас хоч раз в житті зіткався з проблемою термінології кріпильних елементів.

Сьогодні ми спробуємо розкласти по поличкам всі відмінності між ними:

1. Болт та Гвинт

Зовні болт та гвинт можуть виглядати практично однаково, але принциповою відмінністю між ними є те, що: використовуючи болт ми застосовуємо "болтове з'єднання", тобто в парі з болтом завжди буде використовуватись гайка (або аналогічна деталь); використовуючи гвинт, ми застосовуємо "гвинтове з'єднання", тобто гвинт вкручуеться в різьблення матеріалу вкручування, при цьому можно обійтись без використання гайки.

2. Болт, Гвинт та Шуруп

Зовнішній вигляд: на протилежній стороні від головки болт чи гвинт мають тупий кінець, тоді як шуруп - конусоподібний.

Призначення: болт призначений для роботи з різноманітними твердими конструкціями з бетону, металу тощо, в той час як шуруп використовується для роботи з більш м'якими матеріалами, такими як дерево, гіпсокартон, пластик тощо, із застосуванням "різьбленного з'єднання". При використанні болта чи гвинта можливим є багаторазове збирання/розбирання з'єднання без втрати якості з'єднання, тоді як кожне збирання/розбирання шурупа знижує надійність з'єднання.

3. Шуруп та Саморіз

Практично це два однакових кріпильні матеріали, використовуючи які ми застосовуємо "різьбленне з'єднання", але як правило, у шурупа є гладка частина стрижня біля голівки, тоді як у саморіза така частина відсутня.

Застосування: шуруп вкручується в попередньо підготовлений отвір, тоді як саморіз, в силу свого посиленого накінечнику, може самостійно зробити такий отвір; під час вкручування шурупа отвір введення розширюється та частина відходів виходить назовні, створюється якісний направляючий канал. Натомість, саморіз не потребує направляючого каналу та сам добре тримає напрямок, чому сприяє більший крок різьблення та висота, відсутність гладкої циліндричної поверхні, відпадає необхідність у виводі надлишків стружки, створюється більша щільність всередині та надійне кріплення.